Co warto zobaczyć w Białymstoku i okolicach

Odwiedzając Maciejówkę, być może będziesz mieć ochotę na wypad do położonej od nas o ok. 30 km stolicy Podlasia. Planując zwiedzić Białystok, poczytaj, co według nas warto tam zobaczyć.

Białystok co zobaczyć?

Pałac Branickich – późnobarokowa budowla nazywana Wersalem Północy to rezydencja magnacka z czasów saskich. Otaczają ją bulwary i ogrody z dokładnie pod linijkę przystrzyżonymi trawnikami i krzewami. Jeśli zatem zdecydujesz się na wizytę w tym miejscu, jadąc wprost od nas, przez chwilę możesz się poczuć nieswojo. Oczywiście mając w pamięci naszą dziką i nieokrzesaną przestrzeń, gdzie spontaniczna Matka Natura ma wolną rękę co do wystroju.

Pałac Branickich jest główną atrakcją Białegostoku. Warto tu zwiedzić m.in. wieżę zegarową i zobaczyć najstarszy wieżowy zegar w Polsce, działający nieprzerwanie od ponad 260 lat! Oprócz lekcji historii polecamy też zejście z głównych ścieżek pałacowych włości, by pospacerować po części nieujarzmionej przez ogrodników. Można tu usiąść na kocu na trawie przy którymś ze zbiorników wodnych i porozmawiać z kaczkami.

Park Planty – tuż obok pałacu znajduje się park o powierzchni aż 14,94 ha. To dość imponująca liczba, zwłaszcza że leży on w ścisłym centrum miasta. Znajdują się tu fontanny podświetlane pod wieczór w sezonie wiosenno-letnim. W tym czasie możesz zatem trafić na wielobarwny wodny spektakl. Niedaleko od tego miejsca, na ul. Podleśnej 4, znajduje się ogród zoologiczny Akcent. Kameralne zoo położone w parku, prowadzone przez miłośników zwierząt to fajny pomysł na spacer z dziećmi.

Bazylika Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny — nazywana potocznie Kościołem Farnym bazylika mieszcząca się przy ul. Kościelnej 2 to zespół świątynny złożony z dwóch budynków. Powstanie starego późnorenesansowego datuje się na początek XVII wieku, natomiast młodszy został wybudowany z początkiem wieku XX. Co zabawne, to ten drugi zaprojektowany w stylu neogotyckim z uwagi na rozmiar i czerwony kolor mylnie jest brany za ważniejszy budynek, podczas gdy to ten mniejszy, biały, jest najstarszą murowaną budowlą w Białymstoku.

Sobór św. Mikołaja – katedra przy ul. Lipowej 15 to klasycystyczna cerkiew zaprojektowana w stylu neorosyjskim, której budowę zakończono w 1846 roku. Jest ona głównym ośrodkiem prawosławia w Białymstoku — miasta zróżnicowanego kulturowo i religijnie. Postaraj się wstąpić do świątyni podczas niedzielnego nabożeństwa, by poczuć wyjątkowy, mistyczny klimat Wschodu.

Teren dawnego Getta w Białymstoku – białostockie getto utworzone przez niemieckie władze okupacyjne w lipcu roku 1941 i zlikwidowane w sierpniu roku 1946 było jednym z większych w Polsce. Zamknięto tu ponad 40 tys. Żydów z Białegostoku i okolic. Jeśli interesujesz się historią, podejdź na ul. Suraską 1 (w dawnej dzielnicy żydowskiej Schulhof), by zobaczyć pomnik upamiętniający spalenie w 1941 roku Wielkiej Synagogi z ok. 700 Żydami w środku. Monument upamiętniający tę tragedię jest w istocie wygiętą kopułą — prawdziwą konstrukcją dachu tego budynku.

Opera i Filharmonia Podlaska – przy ul. Odeskiej 1 mieści się główny gmach Europejskiego Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku. Zachęcamy Cię do wybrania się tam na spektakl. Jeżeli jednak nie masz tego w planie, polecamy wejść na dach budynku. Znajduje się tam dostępny dla zwiedzających Taras Widokowy, z którego widać panoramę miasta. Przestrzeń tę porasta roślinność, tworząc istny ogród rekreacyjny, w którego centrum stoi rzeźba „Głowa kompozytora” autorstwa Teresy Murak. Podobno włożenie ręki w usta monumentu przynosi szczęście!

PSS Społem Białystok supermarket „Opałek” – przy ul. M.C. Skłodowskiej 16 stoi sklep, pod którym zasmakujesz miejskiego folkloru. Wzdłuż budynku swoje kramiki z różnościami rozkładają białostoccy seniorzy, od których kupisz prawdziwe skarby. Od własnoręcznie robionych na drutach wełnianych skarpet i bamboszy, przez stare zegarki, książki, porcelanę, haftowane serwetki, domowe konfitury, marynaty, nowalijki, po korzenie chrzanu, bukiety polnych kwiatów czy zebrane przez nich grzyby. Warto z nimi porozmawiać, by poczuć na własnej skórze serdeczność Białostoczan.

ul. Aleja Bluesa – nazwa pasażu powstałego w 2008 roku z okazji trzydziestej rocznicy organizacji w pierwszego ogólnopolskiego festiwalu Jesień z Bluesem w Białymstoku, który istnieje do dziś. Przechadzając się tą aleją, pod stopami zobaczysz kamienne płyty imitujące fortepianowe klawisze. Wmontowano w nie pamiątkowe tablice z nazwiskami artystów, którzy propagowali muzykę bluesową. Na płytach widnieją nazwiska m.in.: Ryszarda „Skiby” Skibińskiego, Ryszarda Ridla, Miry Kubasińskiej, Jerzego Kawalca, Martyny Jakubowicz czy Ady Rusowicz.

Białystok — gdzie warto zjeść?

Zwiedzając Białystok, na pewno zgłodniejesz. Dlatego warto wiedzieć, gdzie w tym mieście dobrze zjeść. Nie mając bowiem informacji na temat kulinarnej mapy miasta, turyści zazwyczaj wybierają restauracje usytuowane w ścisłym centrum, na Rynku Kościuszki. My nie polecamy tych miejsc. Latem jest bardzo tłoczno, ale to nie jedyny minus. W znajdujących się tam restauracjach dość często zmieniają się kucharze, a ceny są wysokie, nieadekwatne do jakości serwowanych dań.

Lokale, które my lubimy odwiedzać, i które z czystym sumieniem i usatysfakcjonowanymi kubkami smakowymi polecamy, to:

Restauracja Świętojańska 21 – lokal mieści się tuż obok budynku Filharmonii Podlaskiej, na ul. Świętojańskiej 21 . Serwuje pyszną kuchnię regionalną, ale z nowoczesnym sznytem. Oryginalne potrawy, dopracowane w najmniejszych szczegółach, przygotowane z dobrych składników na pewno ucieszą Twój żołądek. Co ciekawe, w tym miejscu zjesz pizzę na zakwasie, nie na drożdżach! Jesteśmy przekonani, że do gustu przypadnie Ci ta z kaszanką, chorizo i cebulą.

Restauracja Kwestia Czasu – na ul. Akademickiej 26A można zjeść wyborne słowiańskie menu. Lekkie i z pomysłem. Kucharze sięgają do historii i lokalnych produktów wyczarowując wyjątkowe polskie dania w nowej odsłonie. W karcie znajduje się również wiele pozycji wegańskich i wegetariańskich, np. burger z wędzoną fasolą, czy tatar z pomidorów.

Restauracja Lipcowy Ogród – w Białymstoku można dobrze zjeść również przy ul. 42 Pułku Piechoty 6. To tu znajduje się Hotel Podlasie, a w nim restauracja Lipcowy Ogród dostępna dla gości z zewnątrz. W tym miejscu skosztujesz wybornej tradycyjnej kuchni polskiej i poznasz wyśmienite smaki kuchni kresowej. Pierogi z kurkami, pieczona karkówka z dzika, śledź w kurkach po białostocku, babka ziemniaczana… cieknie ślinka?

Restauracja Z Drugiej Strony Rynku – jeśli masz chęć na szybkie pyszne street foodowe jedzenie, zajrzyj na ul. Legionową i odkryj niekonwencjonalne smaki w prostej formie. To tu zjesz jednego z najlepszych burgerów w Białymstoku, nawet w wersji z kaczką!

Pizza Majstry – fanów pizzy odsyłamy na ul. Lipową 14. Czeka tu na Ciebie pyszna włoska pizza oraz panuozzo, czyli włoskie kanapki z regionu Kampanii, których podstawą jest pieczywo wypiekane na miejscu z ciasta do pizzy.

Mamma Thai Bistro – na ul. Malmeda 7 w Białymstoku jest mała „filia” Azji. Autorskie dania tradycyjnej kuchni azjatyckiej z ich menu przenoszą bowiem każdego ze wschodu Polski daleko na wschód świata. Chcesz wiedzieć, jak smakują m.in. tteokbokki, bibimbap czy jajangmyeon? Zajrzyj tu koniecznie!

Doho Sushi – przy ul. Kijowskiej 7 lok. U4 zjesz natomiast wyborne sushi. Serwują tu nie tylko duży wybór rolek, ale również pyszne zupy Miso i Tom Yum, Kimchi, czy pierożki Gyoza.

Białostocka Gastronomia PSS Społem – w Białymstoku jest kilka barów mlecznych, gdzie sympatyczne panie podają domowe dania kuchni polskiej w przystępnych cenach. Sprawdzone receptury, smaki jak u mamy i babci. Jeśli szukasz właśnie takiego posiłku, udaj się m.in. do Baru Topolanka przy ul. Wasilkowskiej 22/24, Baru Podlasie przy ul. Rynek Kościuszki 15 czy do Baru Zodiak z okienkiem dla kierowców przy ul. Wrocławskiej 5. W każdym z tych miejsc poczujesz klimat dawnych lat!

Piekarnia Gruzińska Cziora – jeśli chcesz natomiast poczuć smaki Kaukazu, wybierz się na ul. Dr Ireny Białówny 10 lok. 1. Najlepsi gruzińscy piekarze przygotowują tu aromatyczne wypieki z Gruzji, m.in. chaczapuri, lobiani, kubdari czy pierożki chinkali. Co więcej, w tej piekarni na własne oczy zobaczysz, jak powstaje gruziński chleb pieczony w specjalnym piecu tone.

Gdzie na kawę i ciastko w Białymstoku?

Jeśli zapragniesz napić się pysznej kawy i skosztować niebiańskich deserów, weź pod uwagę nasze rekomendacje:

Kawiarnio-Piekarnia Baristacja – na początek zapraszamy Cię do naszego lokalu w Białymstoku przy ul. Sienkiewicza 7. Jako pierwsi w mieście otworzyliśmy kawiarnię serwującą kawy speciality, czyli z ziaren najwyższej możliwej jakości na całym łańcuchu dostaw. W 2022 roku mija 10 lat otwarcia, co oznacza, że już przez dekadę serwujemy Białostoczanom wyjątkową kawę. Oprócz tego napoju mamy również coś do przekąszenia. Oprócz oryginalnych ciast wegańskich i deserów można u nas zjeść pyszne, różnorodne śniadania oraz nasze własne wypieki, m.in. chleb żytni na zakwasie, czy buły owsiane, które nasi klienci chętnie zabierają ze sobą do domu. W sezonie letnim zapraszamy również na rozpływające się w ustach, ciepłe jagodzianki. Grzechu warte!

Kawiarnia Fly High Coffe – polecamy naszą konkurencję! Lokal przy ul. Lipowej 16/24 podobnie jak my serwuje kawę speciality oraz pyszne desery, również wegańskie i bez cukru!

Kocie Cafe – to kawiarnia przy ul. Warszawskiej 30B, idealna dla miłośników pysznej kawy i kotów. Gwarantowany relaks z kubkiem kawy w ręku i futrzanym zwierzakiem na kolanach.

Rzemieślnicza Cukiernia Madeline – miejsce przy ul. Grochowej 4 to idealna propozycja dla tych, którzy planują odwiedzić Białystok w weekend. Cukiernia jest bowiem otwarta tylko od poniedziałku do niedzieli w godzinach 11:00-18:30 (aktualne godziny otwarcia warto sprawdzać na bieżąco na facebookowym profilu Cukierni Madeline). Warto tu wstąpić na francuskie ręcznie robione desery. Lubisz croissanty? Te tutaj smakują jak z cukierenki w Paryżu!

Białystok – co zwiedzać?

Zastanawiasz się co nietypowego zwiedzić w Białymstoku? Koniecznie odwiedź te 3 miejsca:

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – znajduje się w prawym skrzydle wspomnianego już Pałacu Branickich, a część ekspozycji udostępniona jest również w oryginalnych XVII-wiecznych piwnicach pałacowych. Zobaczysz tam m.in. wystawy poświęcone historii medycyny, farmacji, dziejom Pałacu w okresie I wojny światowej.

Muzeum Pamięci Sybiru – przy ul. Węglowej 1 znajduje się duże, nowoczesne muzeum z licznymi wystawami na temat naszych przodków, obywateli polskich deportowanych do ZSRR podczas II wojny światowej. Ekspozycja rozmieszczona na powierzchni ponad 2 tys. metrów kwadratowych to swoista opowieść o Polakach w carskiej Rosji i w Związku Sowieckim, którzy trafili tam w kajdanach lub wiele dni jadąc w bydlęcych wagonach.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku – mieści się ono w Ratuszu na ul. Rynek Kościuszki 10. W ofercie są wystawy stałe, jak np. ta prezentująca malarstwo polskie, ale również ciekawe wystawy czasowe. To, co polecamy Ci szczególnie, to organizowane przez muzeum spacery z przewodnikiem po Białymstoku. Podczas takiej wędrówki poznać można nie tylko ważne miejsca w stolicy województwa podlaskiego czy jej historię, ale również interesujące zakamarki i ciekawostki, które nie tak łatwo znaleźć w internecie.

Białystok – co robić wieczorem?

Najlepszy czas na zwiedzanie Białegostoku to okres wiosenno-letni. Wtedy bowiem dzieje się tu wiele interesujących imprez kulturalnych. Dni Sztuki Współczesnej, festiwal Podlaska Oktawa Kultur, miejski festiwal piknikowy Białystok New Pop Festival organizowany na dziedzińcu Pałacu Branickich oraz wiele innych atrakcji czy koncertów.

Wieczorem, zwłaszcza w weekendy, centrum tętni życiem. Ładnie oświetlone ogródki restauracyjne wypełnione są ludźmi raczącymi się zimnymi napojami. Uliczni muzycy grają na instrumentach, a gdzieniegdzie można spotkać starsze panie sprzedające zakochanym urocze własnoręcznie zrobione bukieciki z kolorowych kwiatów.

Jesteś kinomaniakiem? Polecamy Ci seans filmowy w Kinie Forum. To niewielkie studyjne kino z klimatyczną oldschoolową salą, w którym możesz liczyć na wysmakowany repertuar. Wyświetlane są tu filmy niekomercyjne, nagradzane na festiwalach, często w formie pojedynczych pokazów. To w tym kinie organizowany jest m.in. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA.

Kino Forum należy do Białostockiego Ośrodka Kultury. Warto zajrzeć na ich stronę internetowa przed przyjazdem w nasze strony. Być może podczas Twego pobytu będą organizowane wydarzenia, których po prostu nie możesz przegapić.

Gdzie potańczyć w Białymstoku?

Jeśli lubisz tańczyć, latem wybierz się na klimatyczny skwer przy ul. Młynowej 6. Street Food Młynowa to nie tylko letnie potańcówki pod gołym niebem i świetlnymi girlandami, ze stopami na parkiecie z drewnianych desek i świetną muzyką. Można tam również zjeść pyszne jedzenie z foodtrucków i napić się piwa czy prosecco, siedząc na leżakach.

Szukasz typowej dyskoteki? Zajdź do klubu tanecznego Rokoko przy ul. Legionowej 14. Czekają tu na Ciebie fajne imprezy, pyszne koktajle, rozbawieni ludzie i wieczory z muzyką latynoską!

Dla „starszych nastolatków” polecamy klub Zmiana Klimatu na ul. Warszawskiej 6. Króluje tu muzyka lat 80., 90. oraz współczesna, a imprezy taneczne często poprzedzane są koncertami gwiazd polskiej sceny muzycznej. W tym miejscu organizowane są również interesujące wydarzenia kulturalne, m.in. spotkania autorskie z pisarzami.

Gdzie jechać na grzyby w Białymstoku i okolicach?

Po nocy pełnej atrakcji i szaleństwach na parkiecie polecamy odżywczy, orzeźwiający spacer wśród drzew połączony z błogim relaksem na mchu. Zwłaszcza gdy nadejdzie syndrom dnia następnego… Warto wtedy znaleźć sobie zajęcie, które odwróci uwagę od uciążliwych dolegliwości, np. grzybobranie. 

Okolice Białegostoku porastają przepiękne, gęste lasy. Przyciągają one zapalonych grzybiarzy, którzy wychodzą z nich z koszami pełnymi borowików, podgrzybków, kozaków, maślaków, rydzów, kani czy kurek. Gdzie nie pojedziesz — pod nogami znajdziesz piękne brązowe kapelusze.

O tym, ile grzybów jest w regionie, niech świadczy coroczne Święto Grzyba w Michałowie organizowane w drugi weekend września połączone z Prymackają Biesiadą przybliżającą folklor i różnorodność pogranicza.

Już się cieszymy na Twój przyjazd! Jeśli w najbliższym czasie planujesz zwiedzić Białystok i okolice, zobacz Co warto zobaczyć na Podlasiu!

Równie ciekawe