Kuligi i ogniska

Pamiętaj aby śledzić nas w social mediach
tam zamieszczamy zdjęcia i filmy z aktualnych
zimowych wydarzeń w Maciejówce Borki33.

Kiedy zimą przychodzi ten cudowny moment, gdy puszysty śnieg zasypuje drogi, pola i lasy, a słupek rtęci mości się wygodnie poniżej zera – nareszcie można wybrać się na kulig! Mroźny wiatr delikatnie smaga rozgrzane emocjami policzki, subtelny dźwięk janczarów niesie się po lesie, a mijane po drodze drzewa przebrane w strojne białe kożuchy kłaniają się w pas, życząc wyśmienitej zabawy. ”Jaka pyszna sanna, parska raźno koń!”

A gdy już po zejściu z wozu smak gorącej kiełbasy z ogniska pieści podniebienie i grzane wino wypełnia ciepłem wszystkie komórki ciała, można by pomyśleć, że trafiło się do świata baśni. Zapewniamy jednak, że to żadna baśń – to Maciejówka!

Kuligi białystok

Szukasz miejsca, w którym odbywają się kuligi? Okolice Białegostoku nadają się do tego wyśmienicie. Polecamy zwłaszcza nasz mały kawałek świata, na granicy lasu, oddalony zaledwie pół godziny jazdy samochodem od Białegostoku. Kuligi organizujemy w okresie zimowym – w piątki, soboty i niedziele. W dni powszednie organizujemy kuligi dla szkół i przedszkoli.

Kulig odbywa się na 3 saniach ( 14, 7 oraz 5 osobowych), które prowadzone są przez piękna klacze m.in. Roxi, Łysą i Madziula. Jednorazowo na wóz może wejść 30 osób. Podczas jednej imprezy mogą się odbyć maksymalnie trzy tury.

Sama przejażdżka trwa 35 minut i odbywa się po przepięknej Puszczy Knyszyńskiej.

Możesz przyjechać w 2,3, 4 osoby lub większą zorganizowaną grupą.

Od Ciebie zależy, czy wybierzesz się na nią w ciągu dnia, czy wieczorem. Jazda po zachodzie słońca jest jednak o wiele bardziej atrakcyjna, dzięki podpalonym pochodniom. Czarne niebo, stukot kopyt, blask ognia, grzane wino w ręku i można się poczuć jak w sienkiewiczowskich powieściach.

Jeśli planujesz zabrać na kulig dzieci, będą mogły pozjeżdżać na sankach lub jabłuszkach z naszej Górki Miłości, na której jesienią odbywa się rykowisko.

KULIGI W SUPRAŚLU

Mieszkasz w Białymstoku? Możliwe, że gdy ktoś ze znajomych rzuca zimą hasło “ej, zorganizujmy kulig!”, Supraśl to pierwszy kierunek, jaki przychodzi ci do głowy. Nic dziwnego. Okolice tego urokliwego miasteczka są świetnym miejscem na aktywne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. ‘

Kuligi w Supraślu cieszą się dużą popularnością i tak się składa, że Maciejówka leży od niego całkiem niedaleko, bo zaledwie 30 km, czyli około pół godziny jazdy autem. To również dobra informacja dla tych, którzy na Podlasiu nie mieszkają, ale planują odwiedzić nasze okolice, gdy się porządnie ochłodzi. A jeśli mróz i śnieg, to warto wiedzieć, gdzie można się porządnie ogrzać.

Kuligi z ogniskiem

Oferujemy trzy wersje imprezy z kuligiem. Pierwsza podstawowa odbywa się w zasiiadanej wiacie z długą ławą, która mieści do 50 osób. W jej centralnym punkcie znajduje się miejsce na ognisko. To tutaj trwa biesiada, do której przygotowujemy pyszne jedzenie.

Wersja rozszerzona kuligu rozbudowana jest o dodatkowe potrawy, m.in. o babkę ziemniaczaną i stek z karkówki w aromatycznym śliwkowym sosie. Zaś w opcji najwyższej po ucztowaniu w wiacie i przejazdach saniami zapraszamy gości do jednej z dwóch folkowych sal. Mała pomieści do 40 osób, w dużej może się bawić nawet 100! Tam już czekają stoły zastawione zimnymi przekąskami, napojami i alkoholem (zorganizowanym we własnym zakresie).

W karczmie impreza może trwać do białego rana. Udostępniamy parkiet, więc jeśli masz ochotę na kulig z tańcami, śmiało możesz zaprosić akordeonistę lub kapelę folkową. Nie znasz nikogo, kto mógłby zagrać na imprezie? Spokojnie, my mamy sprawdzonych ludzi i chętnie pomożemy Ci zorganizować muzykę.

Gdy w trakcie imprezy poczujesz, że porwał Cię Duch Puszczy, możesz zostać na noc, ponieważ jako gospodarstwo agroturystyczne oferujemy komfortowe noclegi w pokojach nad karczmą i w drewnianych domkach, które stoją na terenach leśnych Maciejówki.

Jeśli Ci się u nas spodoba, pamiętaj, że zawsze możesz wrócić na ognisko w sezonie letnim. Organizujemy bowiem imprezy rodzinne, urodziny czy imprezy integracyjne z ogniskiem, grillem i przekąskami pod wiatą. To świetna alternatywa dla tradycyjnego ucztowania i przy stole.

gdzie na kulig?
wybierz podlaskie!

Nie ma lepszego miejsca na kuligi niż Podlasie. Województwo podlaskie słynie ze swojej nieokiełznanej bioróżnorodności i dzikości, które sprzyjają przejażdżkom wozem zaprzęgniętym w konie. Podczas kuligu organizowanego w Maciejówce można bezwstydnie dopuścić do głosu pierwotne instynkty i nawet krzyknąć, nasłuchując, jak echo niesie odpowiedź po lesie.

Dlatego nie wpisuj więcej w przeglądarkę „kuligi Białystok” czy „kulig Supraśl”, tylko od razu dodaj tę stronę do zakładek, by co roku mieć ją pod ręką. U nas przeżyjesz bowiem najlepszą zimową imprezę w swoim życiu. Puszczę, głuszę, radosne rżenie i wyśmienite specjały zapamiętasz na długo.