Ciekawe miejsca i atrakcje na Podlasiu

Co warto zobaczyć na Podlasiu

Przyjeżdżając do Maciejówki możesz liczyć nie tylko na upragnioną pauzę w środku cichego i gęstego lasu. Owszem, zapewnimy Ci schronienie się przed zgiełkiem świata, od którego do nas uciekasz. Poczęstujemy wyśmienitymi przysmakami, świeże powietrze wywoła lekki, przyjemny zawrót głowy, a miękki wiatr wymasuje Twój zmęczony kark. Oprócz tego zainspirujemy Cię również do odkrywania naszej małej części świata, opowiadając Ci, co zwiedzić na Podlasiu. Nasze gospodarstwo agroturystyczne jest bowiem świetną bazą wypadową, z której można wyruszyć na podbój atrakcyjnych miejsc w Puszczy Knyszyńskiej. Dlatego, jeśli wybierasz Podlasie na urlop i zastanawiasz się, gdzie jechać, by poczuć klimat regionu, zapraszamy do nas!

Co warto zobaczyć? Zwiedzamy Podlasie

Nasi goście bardzo często proszą nas o to, by wskazać im fajne miejsca na Podlasiu. A my z ochotą podpowiadamy, jakie skarby kryje nasz region. Z racji tego, że bardzo bliska nam jest Puszcza Knyszyńska, kierujemy ich przede wszystkim w miejsca w okolicy. Których jest bardzo dużo. Tyle, że weekend to za mało, by poznać całą wyjątkową różnorodność tej przestrzeni.

Co zatem ciekawego można zobaczyć na Podlasiu, by zachwycić się jego nieprzeniknionym bogactwem i nasiąknąć pradawną tajemnicą? My polecamy szczególnie:

  • Szlak Powstania Styczniowego – to propozycja dla miłośników jazdy na rowerze lub długich pieszych wędrówek. Ścieżka ma długość 70 km, a jej trasa oferuje m.in. pola bitew, mogiły powstańców, różnorodne pominiki, Leśną Galerię Rzeźby poświęconą powstańcom i cmentarz wojenny, na którym spoczywają żółnierze polegli w 1831 pod Sokołdą. Oprócz punktów historycznych czekają inne atrakcje w postaci kładki przez bagna, wieży widokowej, tablic informacyjnych czy wiat i zadaszeń zapraszających na odpoczynek i mały kęs prowiantu.
  • Wierszalin – miejsce mistyczne i niezwykle intrygujące, legendarna niedoszła stolica świata. We wsi tej na początku XX w. mieszkał Eliasz Klimowicz, czyli samozwańczy prorok Ilia. Stoi tu przepiękna cerkiew pw. św. Jana Chrzciciela, której budowę zainicjował ów człowiek. Wieszczył on rychły sąd ostateczny i koniec świata, a jego wyznawcy przyznają, że cerkiew sama wyrosła spod ziemi w ciągu jednej nocy! Postać proroka Ilii jest na tyle niesamowita, że zyskała rozgłos daleko poza Puszczą Knyszyńską. Powstał nawet o nim film dokumentalny wyprodukowany przez National Geographic.
  • Meczet w Kruszynianach – przepiękna drewniana świątynia z XVIII w., do której od 300 lat uczęszczają polscy muzułmanie pochodzenia tatarskiego, do tej pory przyjeżdżający z całego kraju na ważne święta. Piękna zielona konstrukcja zwieńczona złotymi półksiężycami wtapia się tło lasu, który tuż obok skrywa stary muzułmański cmentarz.
  • Ruiny dworu w Żyliczach – urokliwe miejsce, z którym wiąże się historia miłości zakochanej pary Francuzów, którzy dawno temu przylecieli awionetką z Francji i postanowili tu osiąść, a których potem rozdzieliła zawierucha wojenna i śmierć. Do ruin fragmentu dworu z II poł. XIX w. prowadzi piękna zabytkowa aleja lipowa, a z samej posiadłości rozpościera się widok na przepiękną dolinę rzeki Nietupy.

Zwiedzając te cztery miejsca, to zdecydowanie za mało, by poczuć Podlasie. Dlatego planując dłuższy pobyt w Maciejówce – o więcej atrakcji zapytaj naszą obsługę.

Gdzie zjeść na Podlasiu?

Wiadomo, że najlepsze podróże oddziałują na wszystkie zmysły. Żeby wycieczkę uznać za naprawdę udaną, należy dopieścić szczególnie jeden zmysł – smak. W okolicy Maciejówki aż roi się od przepysznych restauracji i knajp serwujących kuchnię regionalną, która dogadza kubkom smakowym i zostaje w pamięci na długo. Wyprawa szlakiem naszych rodzimych kulinariów to obowiązkowy punkt planu wizyty na Podlasiu.

Które miejsca warto odwiedzić, by poznać różnorodność podlaskiej kuchni? Polecamy restauracje serwujące przysmaki kuchni tatarskiej. Znajdziesz je we wspomnianej już wsi Kruszyniany – w Tatarskiej Jurcie, w białostockiej restauracji Halva czy w Tatarynce w Supraślu. W miasteczku tym mieszkańacy stawiają na dobrą kuchnię, dlatego choć jest niewielkie – znajduje się tu wiele miejsc godnych uwagi. Supraśl zaprasza m.in. do restauracji Prowincja, do Spiżarni Smaków czy Duchowych Łąk u Ani. W każdym z tych lokali zjesz wyborne potrawy, którymi szczyci się Podlasie.

Jakie są smakołyki Podlasia?

Czego możesz się spodziewać, zaglądając do karty restauracjach serwujących lokalne przysmaki? Kuchni będącej odzwierciedleniem wielokulturowości regionu. Znajdziesz tu zatem wyśmienite potrawy polskie, żydowskie, tatarskie, litewskie i rosyjskie.

Jeśli masz ochotę na wyborne smakołyki kuchni tatarskiej, wybierz pierekaczewnik, czyli wielowarstwowe ciasto makaronowe nadziewane mięsem, grzybami lub serem. Wolisz jednogarnkowe danie z warzywami i jagnięciną? Szukaj w menu kryszonki. Chcąc zasmakować żydowskich wpływów, sięgnij po białysa, czyli pyszną pszenną drożdżową bułeczkę z cebulą i makiem. Szukając natomiast smaku Litwy – skosztuj wędliny zwanej kindziukiem lub podsuszanych kiełbas.

Jak pwnie wiesz, Podlasie słynie przede wszystkim z dań powstałych na bazie surowych ziemniaków. Po prostu nie możesz stąd wyjechać, zanim nie spróbujesz kiszki i babki ziemniaczanej oraz okraszanych skwarkami kołdunów czy kartaczy z mięsem.

Lubisz słodkości? Jednym z typowych smakołyków Podlasia jest sękacz, czyli ciasto pieczone nad ogniem, do którego produkcji używa się nawet kilkadziesiąt jaj. Wypiekany głównie na święta i wesela jest szeroko dostępny nawet w dni powszednie, dlatego nie musisz czekać na wyjątkową okazję, by go spróbować.

Wymieniając smakołyki Podlasia, nie możemy nie wspomnieć o trunkach charakaterystycznych dla regionu. Pierwszym z nich jest Żubrówka, czyli aromatyczna wódka wytwarzana na bazie trawy żubrowej. Drugim z nich jest Duch Puszczy – wyborny samogon, o którym krąży wiele leśnych legend…

Gdzie na weekend lub na majówkę na Podlasiu?

Planujesz u nas krótki weekendowy pobyt, ale chcesz ten czas spędzić aktywnie i poznać ciekawe miejsca?  Wybierz coś z listy naszych ulubionych atrakcji:

  • Jeleni most –  drewniany most o ciekawej konstrukcji na rzece Starzynce, wykończony rzeźbami jeleni.
  • Jagodowa Baba – drewniana rzeźba puszczańskiej czarownicy wyrastająca z ziemi w środku lasu. Baba czuwa nad porządkiem, więc na baczności muszą mieć się wszyscy… Wystarczy jeden papierek rzucony na ściółkę, a jej gniew obudzi się do życia!
  • Wyżary –  schowany w leśnej głuszy zbiornik wodny położony w pobliżu Ścieżki Powstania Styczniowego – z małym pomostem, ławeczkami, wiatą i ścieżką edukacyjną. Nieopodal znajdują się urokliwe, wręcz magiczne kładki nad bagnami i galeria drewnianych rzeźb ukrytych w gęstwinie. Panuje tu iście baśniowa sceneria.
  • Aroboretum im Powstańców 1863r w Kopnej Górze – oryginalny ogród dendrologiczny położony na ok 26 ha. Ten kompleks leśny to fascynujący zbiór różnorodnych gatunków drzew i krzewów, w sumie ok. 500 gatunków roślin. W środku znajdują się wiaty, ławeczki, plac zabaw dla dzieci, ogródki skalne, drewniany domek przypominający domek Baby Jagi, czy oczko wodne, przy którym rośnie „dąb papieski” wyhodowany z żołędzia dębu poświęconego przez Jana Pawła II.
  • Zalew w Gródku – idealne miejsca na kąpiel dla spragnionych orzeźwienia w upalne dni. Na amatorów plażowania czeka tu czysta i zadbana przestrzeń z przystrzyżonym trawnikiem, plażą z piaskiem, ławeczkami, parkingiem, zadaszoną wiatą z paleniskiem, drewnianym pomostem, placem zabaw dla dzieci, sceną koncertową i boiskiem sportowym. Miejsce to jest polecane również wędkarzom.
  • Spływ kajakowy rzeką Supraśl lub Sokołdą – doskonały pomysł na rekreację. Niezwykle urokliwe trasy spływów odkrywające sekrety bioróżnorodności terenu rozkochują w sobie wszystkich miłośników natury.
  • Białystok – co warto zobaczyć w stolicy Podlasia? Prawdziwą jej chlubą jest Wersal Północy, czyli późnobarokowy Pałac Branickich – rezydencja magnacka z czasów saskich z pięknymi ogrodami i bulwarami. Tuż obok możesz się wybrać na spacer po Plantach – dużym parku z wyjątkową fontanną, która wieczorami przyciąga uwagę feerią barw i wyśmienitym tańcem wodnych strumieni. A gdy zechcesz podziwiać architekturę sakralną, udaj się w kierunku Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Bazyliki św. Rocha czy do Soboru św. Mikołaja – wyjątkowej klasycystycznej cerkwi.

Gdzie na wakacje na Podlasiu

Przyjeżdżając na Podlasie na pewno będziesz miał co zwiedzić. Dlatego nie musimy chyba Cię już dłużej namawiać, żebyś wybrał właśnie ten fragment świata jako kierunek swojej podróży. Kto wie? Może właśnie tutaj spędzisz jedne z fajniejszych wakacji życia? W Maciejówce czekamy na Ciebie z komfortowym noclegiem. Oferujemy zarówno pokoje, jak i miejsca do spania w drewnianych domkach. Oprócz tego przepyszne śniadania i idealny punkt startowy Twojej krajoznawczej wyprawy.

Równie ciekawe